Centrul de Informare si Consiliere HIV/SIDA Noi si Ceilalti Bucuresti
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

voluntar

2 participan?i

In jos

voluntar Empty voluntar

Mesaj  deea Vin Mar 14, 2008 11:51 pm

daca tot e vb de postat topicuri cred ca ar fi bn sa incepem cu inceputul..asa cum se stie multe ong uri au fost infiintate de voluntari .Dar ce inseamna a fi voluntar?Din punctul meu de vedere, a fi voluntar inseamna a ti dedica o parte din timpul tau pentru ai ajuta p altii fara a astepta nimic in schimb nici material si cateodata nici moral..Multi in ziua d azi nu stiu c inseamna a da fara a primi dar poate ca ar fi timpul sa invatam din nou aceasta notiune...


Ultima editare efectuata de catre deea in Dum Mar 16, 2008 1:27 am, editata de 1 ori

deea

Mesaje : 14
Data de înscriere : 12/03/2008
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

voluntar Empty ce inseamna a fi voluntar ?!

Mesaj  Admin Dum Mar 16, 2008 1:26 am

Buna deea !
Foarte interesanta nisa de discutii lansata de tine ! Acum nu pot raspunde la topi-ul tau, pentru ca mai am doar cateva ore de somn si trebuie sa prind avionul dar maine seara sigur o voi face !

Kind regards !
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 08/02/2008
Localizare : Bucuresti

https://noisiceilalti.forumgratuit.ro

Sus In jos

voluntar Empty Re: voluntar

Mesaj  Admin Dum Mar 16, 2008 7:08 pm

Buna deea,

Dupa cum am promis, nu am putut lasa acest topic, fara un raspuns.
A fi voluntar inseamna una, a fi persoana in cauza care lupta pentru drepturile sale, inseamna altceva.
Acum 19 ani, sistemul de sanatate precar din acea perioada si-a pus amprenta si pe mine, ca de altfel asupra altor 7000 de tineri de varsta mea... Au fost niste vremuri in care legislatia din domeniul HIV/SIDA era slab pusa la punct si existau minusuri mari in ceea ce priveste protectia sociala, asistenta medicala de specialitate, incluziunea sociala. Din aceaste cauze persoanele infectate aveau de suferit... surveneau decese in fiecare saptamana... cel putin asa se intampla in orasul meu.
La inceput programul de HIV/SIDA a fost sustinut de catre medicii de specialitate, iar mai apoi s-a simtit nevoia implicarii ONG-urilor, cu precadere spre asociatiile/organizatiile de pacienti. Asociatii care au fost create de pacientii direct afectati, fiind ei insasi activisti/voluntari.
Nu stiu... cred ca a fost ceva ce ne-a impulsionat si ne-a dat putere sa luptam cu un intreg sistem... ne-am constituit pentru a-i salva pe prietenii nostri si pe noi insine. Adevarat, ne era teama, dar teama este cea care ne-a reunit. Si toate acestea voluntar, dominati de dorinta de a trai.
In multe orase se semnalau astfel de probleme - in special in sud - sud-est - est. In fiecare oras din aceste regiuni s-au creat cate o asociatie de pacienti sau doua, deasemenea - voluntar.
Si am ajuns la concluzia ca noi suntem cei mai in masura sa ne cerem drepturile, ca vocea noastra are cel mai mare impact - a persoanelor direct afectate - . Activitatea de baza a fost "Advocacy"
Fara implicarea PLWHA in raspunsul coordonat, comprehensiv si multisectorial la HIV/SIDA, nu am putea avea o imagine corecta a ceea ce inseamna a fi seropozitiv si a trai cu HIV/SIDA, a nevoilor si situatiilor cu care se confrunta PLWHA, nu am putea beneficia de experienta si expertiza lor, indispensabile pentru elaborarea si implementarea unor politici eficiente si pentru cresterea calitatii serviciilor din sistemul de sanatate, asistenta psihosociala si protectie sociala.
Revenind la cuvantul "Advocacy" - in spetza "avocat", asociatiile de pacienti au militat pentru apararea si promovarea drepturilor persoanelor seropozitive - voluntar - nestimulati de nicio resursa materiala, ci doar de acele valori morale de aur.
Parerea mea, ca acest cuvant - voluntar - se poate defalca pe mai multe nise de activitate in domeniul HIV/SIDA - unele mai prioritare si altele mai putin... rezumand un pic, si pictatatul unor materiale de panza si teatrul reprezinta o activitate de voluntariat ! Insa, promovarea si apararea drepturilor are mai mare prioritate...!


Sanatate din belsug !
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 08/02/2008
Localizare : Bucuresti

https://noisiceilalti.forumgratuit.ro

Sus In jos

voluntar Empty Re: voluntar

Mesaj  deea Mar Mar 18, 2008 11:21 am

Intr-adevar aici ai dreptate cand spui ca o pers care nu este implicata direct in problema nu are aceeasi dorinta de a lupta pentru anumite drepturi, pentru ca desi empatizeaza cu personele respective, una e sa vezi si alta e sa simti pe piele proprie ce implica statutul de seropozitiv.Dar cred ca advocacy poate fi realizat si d persoanele care doresc sa ajute si nu neaparat de pers infectate..in asemenea situatii orice ajutor e bine venit atat timp cat pers care doresc sa ajute o fac cu devotament si mai ales daca o fac pt ca asa simt si nu din alte motive..legislatia in romania in ceea ce priveste acest capitol este inca deficitara si mai e mult de lucrat pana va atinge niste parametri optimi, dar prin perseverenta se poate...perseverenta si optimismul sunt doua lucruri cu care nu ai cum sa dai gres

deea

Mesaje : 14
Data de înscriere : 12/03/2008
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

voluntar Empty Re: voluntar

Mesaj  Admin Joi Mar 20, 2008 4:30 am

Intradevar, orice ajutor este binevenit. Iar perseverenta cu background-ul unui advocacy puternic poate aduce rezultate pozitive. Aici ma refer strict la principiul "advocate".
Insa pentru a avea o activitate de advocacy bine pusa la punct si structurata, trebuie un mecanism bun de informare si training, aptitudini spre a face asa ceva.
Un activist in acest domeniu trebuie sa stie foarte bine care sunt factorii ce interactioneaza cu o persoana seropozitiva - aici ma refer la mediul social, asistenta medicala, accesul la tratament de specialitate.

Din punctul meu de vedere - advocacy - se revera la schimbare. Privind outcome-urile de la nivelul de baza a sistemului si anume, nevoile si asteptarile persoanei +, aceasa munca are rolul de a schimba ceva - de a schimba politicile din domeniu, implicit pe HIV/SIDA.

Pentru a lucra profesionist si a detine un sistem complet de actiune, nu ajunge efortul unei singure structuri - aici ma refer la o retea sau ONG - ci este nevoie ca toate sa actioneze sub o singura voce - vocea retelelor de pacienti, voluntari, pentru ca altfel s-ar creea o confuzie si riscam sa nu ajungem la - parerea mea - scopul comun, si acela de a imbunatati calitatea vietii persoanelor afectate/infectate HIV/SIDA.

Cum am specificat mai sus, impreuna putem actiona bine!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 67
Data de înscriere : 08/02/2008
Localizare : Bucuresti

https://noisiceilalti.forumgratuit.ro

Sus In jos

voluntar Empty Re: voluntar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum